Vásárlóinkkal való folyamatos kommunikációnkkal kapcsolatban azt vettük észre, hogy az irodaszerek világában is van nagyon sok olyan irodaszer, írószer egyéb termék amelyeket a vásárlóink nap mint nap használnak de az adott termék hivatalos nevét mégsem tudják.
Top keresési kulcsszavak:
Tűfilc: A tollszárban található vízbázisú tinta apró kapillárisokon keresztül jut a hegybe. Száradás után nem kenődik, írásképe sima, és folyamatos. Az íráshoz nagyon enyhe nyomaték szükséges.
Nyomósirón: Olyan íróeszköz, melyet nem kell hegyezni, hanem könnyen utántölthető, ezáltal elég a tolltestet egyszer megvenni, majd csak a grafitbelet utántölteni benne. Sokan rotringként ismerik, de számos más elnevezése is lehet.
Genotherm : A genothermet általánosságban az irodákban és munkahelyeken "irattartó bugyi"-nak vagy csak simán "bugyi"-nak hívják. Gyakorlatilag olyan műanyag fólia amely a dokumentumok lyukasztás nélküli tárolását teszi lehetővé. A genothermek többnyire az összes, szabványos, gyűrűs és emelőkaros iratrendezőbe lefűzhetők. Viszont ezekből is vannak egyszerűbbek és bonyolultabbak is.
Milton kapocs: Papírlapok összefogására, összetűzésére szolgál. Gömb feje van, melyből két lapocska nyúlik ki, amivel így egy níláson keresztül több lap is összefogható. Sokan jancsiszegként ismerik.
Binder csipesz: Általánosságban elmondható, hogy papírlapok gyors összefogására alkalmas irodaszer. Azt látjuk viszont, hogy a binder csipesz kezdi kinőni önmagát. Használják már pl. az informatika területén is kábelek rendezésére. Használják a háziaszonyok a konyhában. Nem is írjuk tovább, alábbiakban látható videón mutatunk be pár felhasználási területet.
Önátírótömb: ezeknek a tömböknek az a legnagyobb előnyük, hogy egy adott szöveget, címet, bármit elég egyszer felírni a papírblokk első oldalára, és a benne lévő indigónak köszönhetően még egy ( vagy kettő, típustól függetlenül ) példány készül el belőle azonnal.
Ecsetirón: hasonlít a hagyományos filctollhoz, azonban ennek ecset jellegű, hajlékony írócsúcsa van, amivel szebb, természetesebb hatást lehet elérni. Rajzolásra, nagyobb felületek színezésére kiválóan használható.
Postairón: az átlagnál vastagabb kialakítású ceruza, melynek egyik fele kék, a másik pedig piros. Főleg az általános iskolában használják a tanulók akkor, amikor a folyóírást gyakorolják.
Leporelló: Olyan nyomtatópapír, mely harmonikaszerűen van összehajtogatva, a lapok pedig perforálva vannak a könnyebb szakíthatóság érdekében.
Gyűrűs kalendárium: Általában műbőrből készül, számtalan különböző stílusban és méretben megvásárolható. Különböző készen kapható lapokat fűzhetünk le benne, és főleg határidőnaplóként használják, de más funkció is adható neki. Előnye, hogy a lapok könnyen cserélhetőek benne, ezért nem szükséges évente új, kötött formátumú határidőnaplót vásárolni, elég csak a belső lapokat kicserélni, maga a kalendárium rész újrahasználható. A leghíresebb márka ebből a Filofax, mely alapján sokszor magát a gyűrűs kalendáriumot is filofaxnak hívják.
Agenda: A napi teendők felírására szolgáló füzet, könyv. Napi vagy heti beosztással rendelkeznek, hétköznapi megnevezése a határidőnapló.
Klippes mappa: Általában A4 méretű papírok, dokumentumok lyukasztás nélküli lefűzésére használható mappa.
Iratpapucs: Iratok függőleges tárolására szolgáló rendszerező. Az iratpapucs készülhet akár kartonból, akár műanyagból, és a gerincén lehetőség van felcímkézni, hogy azonnal tudjuk, melyik iratpapucsban mi található.
Akvarell ceruza: Olyan különleges anyagból készült ceruza, melyet vízzel elmosva vízfestékeffektet érhetünk el. Több különböző praktika is van a használatára, használhatjuk például szárazon, majd egy nedves ecset segítségével alakíthatjuk ki a kívánt hatást, de felvehetjük a ceruzáról a színt az ecset segítségével is, és már alapból azzal lehet festeni.
Rollertoll: Híg, víz alapú tintával töltött toll. Működését tekintve a golyóstollak és a töltőtollak közé esik. Kapható belőle utántöltős változat is, mely által nem szükséges a teljes toll újbóli megvásárlása, hanem a tolltest használható marad, csupán a betétet kell újra cserélni benne.
Töltőtoll: Tinta felszívására és tárolására használható toll. Híg tintával használható, és minél több bevágás található a toll hegyén, annál több tinta tud egyszerre a papírra jutni. Sokkal elegánsabb, mint a golyóstoll társai, ezért sokan szeretik is, ráadásul sokkal szebb íráskép érhető el ennek a használatával.
Gemkapocs: Drótból készült, speciálisan meghajlított eszköz, mely papírlapok összefogására, összetűzésére szolgál. Legnagyobb előnye az, hogy a gemkapocs eltávolítható, és használata során nem sérül a lap, nem kell hozzá lyukasztani azt.
Post it: Öntapadó jegyzettömb, melynek egyik szélés keskeny ragasztós sáv van, ezáltal könnyen felragasztható bármilyen felületre, majd nyom nélkül el is távolítható. Többféle típusa van, a nagyobbak általában jegyzetelésre szolgálnak, míg kapható belőle kisebb, nyíl formájú is, mely oldalak jelölésére szolgál.
Gyűrűskönyv: általában két, három vagy négy gyűrűvel rendelkezik, és különböző papírokat, iratokat fűzhetünk le benne. Kaphatóak bele való betétek is vonalas, kockás vagy sima kivitelben, de bármilyen lapot lefűzhetünk benne mi magunk is, amennyiben elkészítjü hozzá a lyukakat.
Hőpapír: hőpapírt általában pénztárgépekben szoktak alkalmazni, erre kerül nyomtatásra a nyugta, de ilyen papírra kerülhet akár mozijegy, vagy épp a parkolóautomata által kibocsátott jegy is. Mivel vékony és sérülékeny anyagról van szó, ezért hőtől és fénytől érdemes védeni, így sokáig olvasható marad a rajta található szöveg.
Speditőr naptár: abban különbözik a hagyományos falinaptáraktól, hogy míg azokon csak az adott hónap látható, addig a speditőr naptáron egyszerre láthatunk két, három vagy akár négy hónapot is, így sokkal könnyebbé válik a tervezés.
Plotterpapír: mérnöki nyomatok készítésére szolgáló nyomtatópapír. Nagy méretű lapokból áll, tekercs formában vásárolható meg, és többnyire fekete-fehér vonalrajzok nyomtatására használják.
Függőmappa: dokumentumok, iratok tárolási módja. Előnye a vízszintes tárolással szemben, hogy sokkal átláthatóbb rendszert lehet általa kialakítani, ehhez pedig kaphatóak kimondottan függőmappa tárolók, mappák, kiegészítők.
Textilmarker: hasonló a filctollhoz, ám ezzel textilanyagra lehet írni, rajzolni, ami aztán rögzítés ( vasalás ) után az anyagban marad, nem oldódik ki mosáskor sem. Többféle színben és vastagságban kapható attól függően, hogy rajzolni vagy színezni szeretnénk-e vele.
Kalligráfia: külön művészeti ág, mely szépírást, díszes írást jelent. Egyedi kalligrafikus ecsetekkel, tollakkal érhető el ez a típusú írásmód.
Styropor: magyarul hungarocell. Keményebb típusú szivacs, amit elsősorban hőszigeteléshez használnak, azonban a kreatív világban is felfedezték már, így vásárolhatunk különböző formájú darabokat ( például gömb, tojás ), amit aztán mi magunk dekorálhatunk ki.
Felírótábla: rengeteg különböző színben és méretben kapható. Segítségével könnyen tudunk bárhol, bármilyen felületen írni, ugyanis a tábla felülete sima, és a rajta található fém csat segítségével a papírlapot le is tudjuk fogatni a táblára, így nem veszítjük el azt. Mi például oktatásnál szoktuk használni, amikor a hallgatók feltesznek kérdéseket, akkor erre felírótáblára rögzítünk egy papírlapot,és felírjuk rá a kérdéseket. Így asztalra sincs szükségünk hiszen a kemény felületen 2-3 mondat gond nélkül leírható.
Nyomtatvány: Olyan hivatalosan kitöltendő lap, melyen már szerepelnek a különböző kérdések, kitöltendő részek, és az üres helyre kell beírni az adatokat. Többféle típusa van, függ attól, hogy milyen célra használják.
Golyóstoll: A modern íróeszközök egyike. Egy viszkózus tintával töltött hengerforma tartályból, és egy annak végét lezáró, általában sárgarézből, acélból vagy wolframkarbidból készült, egy milliméter körüli átmérőjű gömbből áll. A toll hegyét a papíron végighúzva a forgó gömb kijuttatja a tintát, ami majdnem azonnal megszárad.
Hőkötés: az adott lapokat egy dosszié szerű borítóba helyezik, amelynek a gerincén ragasztóréteg van. A hőkötőgép a ragasztót megolvasztja, így a lapok beleragadnak a borítóba. Ennek a módszernek megvannak a maga előnyei és hátrányai is, érdemes tehát átgondolni a választást akkor, ha könyvkötésről van szó.
Papírlap méretek:
Formaosztály |
A (mm) |
B (mm) |
C (mm) |
0 |
841x1189 |
1000x1400 |
917x1297 |
1 |
594 x 841 |
700 x 1000 |
648 x 917 |
2 |
420 x 594 |
500 x 700 |
458 x 648 |
3 |
297 x 420 |
350 x 500 |
324 x 458 |
4 |
210 x 297 |
250 x 350 |
229 x 324 |
5 |
148 x 210 |
175 x 250 |
162 x 229 |
6 |
105 x 148 |
125 x 175 |
114 x 162 |
7 |
74 x 105 |
88 x 125 |
81 x 114 |
Archiválás: Olyan papírok, iratok rendszerezését jelenti, melyeket hosszabb ideig kell megőrízni, de nem szükséges például látható helyen tárolni. Különböző archiváló dobozok, konténerek is kaphatóak erre a célra.
Laminálás: Általában két réteg műanyag közé helyezett papírlap összeforrasztása. Célja az adott papír, irat minőségbeli romlás nélküli megőrzése, tartósítása. Ehhez már számtalan különböző márkájú és típusú laminálógépet vehetünk, valamint a lamináló fólia vastagsága is igényre szabható.
Power bank: hordozható akkumulátor, mely használatával gyorsan, könnyedén tudjuk a telefonunkat akár út közben is feltölteni.
A4 : Nemzetközi papírméret szabvány. Az A4 formátum pontos mérete 210x297mm
Hintamechanika: 1 kezelőkar 2 funkcióval: magasság állítás és hintafunkció aktiválás. A háttámla és az ülőlap együtt mozog, a rugóerősség marokcsavarral állítható.
FireWire: Nagy sávszélességű adatkábel, illetve a hozzá tartozó szabvány, ami gyors kommunikációt tesz lehetővé a személyi számítógépeken.
Toner: Lézeres vagy más elektrosztatikus technológiai elven működő nyomtatókban, faxokban és fénymásolókban a festékanyag tá-rolására használt kazetta. A toner igen finom festékport tartalmaz, amelyet a nyomat elállítása során a készülékek égetéssel rögzítenek a papír felületére. (magenta, yellow, cyan, black)